Badriyah – international bellydancer, orientální břišní tanečnice, výuka a vystoupení » Jillina – hvězda tanečního nebe

Jillina – hvězda tanečního nebe

Pamatuju si dodnes, když jsem šla poprvé na seminář s Jillinou. Říkala jsem si: „no jo, Jillina, američanka, to zas bude jen samá technika…“ Jak jsem se hluboce mýlila! Seminář byl naprosto perfektní a Jillina samotná byla velmi milá, dokázala z nás dostat to nejlepší a zároveň nám předala spoustu tanečních zkušeností a naučila nás překrásnou choreografii. Když se s ní bavíte, působí přirozeně a mluví s vámi zcela upřímně. A když ji vidíte tančit… je to (alespoň pro mne) úžasný zážitek, ze kterého dokážu čerpat po celý rok. Nebojím se přiznat, že při jejich živých vystoupeních mám slzy v očích, protože v jejím tanci je tolik ženskosti, krásy a upřímnosti!!! Jillina je pro mne velkou inspirací a proto jsem se rozhodla o ní napsat článek.

Taneční začátky

Během svého studia na vysoké škole (studium vztahující se na správnou výživu) se Jillina profesionálně věnovala hip hopu. Její první velké angažmá ji zavedlo až do Japonska, kde tančila několik let. Po tom, co se vrátila do svého rodného Los Angeles, založila svou vlastní taneční skupinu „Fresh ´N Funky.“ Vzhledem k tomu, že vždy ráda zkoušela nové taneční styly (včetně flamenca), navštívila i lekce orientálního tance. A jak sama říká: „Vyzkoušela jsem jej a hned jsem se do něj zamilovala.“ Její první učitelé byly tanečnice Diane Weber a Anaheed, které obě vyučovaly americký turecký kabaretní styl.

Při jednom ze svých vystoupeních na tanečním večírku studentek Anaheed, si jí všimli arabští hudebníci, kteří hráli v Casablance, což byl nově založený klub na Sunset Boulevard. Najali si Jillinu, aby s nimi pravidelně vystupovala. A jak sama popisuje, byl to sen každé místní tanečnice tančit právě v tomto klubu. Každopádně první vystoupení si musela Jillina připravit ve spěchu, hudebníci ji dali pouze seznam skladeb, který budou ten večer hrát. Ten večer Jillina hudebníky nepříjemně šokovala tím, že při jedné pomalé pasáži přešla na zem a tančila na zemi, což se v egyptském klasickém stylu netančí! (Zde jen dodávám, že Jillina se původně učila turecký styl, pro který je právě práce na zemi typická). Od té doby se Jillina začala intenzivně věnovat egyptskému stylu a to prostřednictvím soukromých hodin s tanečnicemi jako je Zahra Zuhair, Sahra Saeeda, Angelika Nemeth a později i s tanečnicí Raqií Hassan. Samozřejmě jezdila každým rokem do Egypta nejen na soukromé lekce (Mahmoud Reda, Farida Fahmy), ale také na orientální show, kde měla možnost se seznámit s folklórními tanci Egypta a egyptskými tanečními hvězdami (Dina, Fifi Abdou,..).

Mezi tanečnice, které Jillinu nejvíce ovlivnily patří Sahra Saeeda. „Sahra Saeeda má velké znalosti o samotném tanci, historii a hudbě a zároveň je velmi ochotná předávat své taneční zkušenosti a znalosti svým studentkám.“ Jillina se Sahrou inspiruje nejen jako tanečnice, ale také jako lektorka tance. Dále Jillina obdivuje Faridu Fahmy (viz foto napravo) za veškerou práci, kterou udělala pro tanec v době, kdy nebyl příliš respektován ve světě. Mezi tyto tanečnice také řadí Zahru Zuhair, kterou považuje za perfektní tanečnici.

Sahlala Dancers

Jillina se nechala inspirovat egyptskými show, které měla možnost shlédnout a o několik let později založila svou taneční skupinu Sahlala Dancers. Týdně mívají 6-10 vystoupení a to především pravidelná vystoupení ve Wahib´s, Carousel a Atlantis Restaurant v LA (pátky a soboty). Mezi taneční styly, které může skupina Sahlala Dancers nabídnout, patří samozřejmě egyptský klasický styl, folklórní styly jako je Iskanderani, moderní styly jako skupinové bubnové sólo, egyptský pop, tanec s křídly Isis, závoje, různé fusion styly, dále pak perský tanec, bollywood a indický tanec a také flamenco. Abyste se mohly stát členkami Sahlala Dancers je nutné mít taneční základy v baletu, latinsko-amerických a dalších tancích, abyste byly schopny zatančit co nejrůznorodější styly. Pro ukázku přidávám video.

Bellydance Superstars

Jillina je kromě choreografky, produkční a vedoucí taneční skupiny Sahlala Dancers, také hlavní choreografkou a vedoucí skupiny Bellydance Superstars, která spadá pod produkci Milese Copelanda. Skupinu tvoří základ, tzv. Desert Roses, což je skupina několika tanečnic, které jsou základem všech skupinových choreografií. Kromě těchto tanečnic, které tančí především egyptský styl a moderní styly, je zde i několik tanečnic, které obstarávají základ pro skupinové choreografie Tribal Fusion stylu. A samozřejmě jsou zde „superstars“. Mezi tyto tanečnice patří velmi uznávané americké tanečnice: Jillina, Amar Gamal, Ansuya, Sonia, Rachel Brice, Sharon Kihara, Petite Jamila, Adore, Kaeshi a další. Ne vždy je sestava Superstars stejná. Občas se na některé show a především na natáčení dvd přidávají i jiné skvělé tanečnice (každá z nich má i své vlastní turné a je jasné, že sjednotit termíny je nemožné) jako je Boženka, Saida, Tamalyn Dallal nebo Suhaila Salimpour.

Jillina je podepsaná téměř pod všemi choreografiemi Bellydance Superstars, samozřejmě vede tréninky této skupiny a zároveň trénuje i jednotlivé členky Desert Rosses. Bohužel Jillina nemá hlavní slovo ve výběru tanečnic do skupiny Desert Rosses. To má na starosti produkční Miles Copeland, který tanečnice do skupiny vybírá především podle vzhledu. Jillina nepopírá, že by tanečnice neměly být sobě podobné (co se týče tanečních skupin), ale musí samozřejmě umět tančit, na což Miles takový ohled nebere. Jillina sama v rozhovorech dodává, že vedou s Milesem často spory na toto téma. Pěkně lze tento spor vysledovat v dokumentárním filmu American Bellydancer.

Jillina se skupinou odtančila obrovské turné Lollapalooza, kde se při jednom představení tančilo až před 25000 diváky. Celkově Bellydance Superstars odtančily přibližně 500 vystoupení v 18 zemích světa, představily se v 60 televizních show a vydaly přes 30 hudebních kompilací, 20 instruktážních dvd a 9 dvd se záznamy ze show. V roce 2008 odstartovaly turné Babelesque.

Zde je sestřih z různých podiových i televizních show:

Jillina v jednom kole

Kromě náročného vedení a vytváření choreografií pro Sahlala Dancers i Bellydance Superstars se Jillina věnuje výuce, především formou seminářů, a hlavně má i své turné, jak po USA, Evropě či Asii. Během své kariéry vyučovala v mnoha zemích, mezi nimi i v České Republice. Zde se již potřetí zůčastnila jako hlavní světová hvězda festivalu Let´s Dance. Její představení jsou nezapomenutelná – kdo viděl, ví o čem mluvím, kdo neviděl, musí to určitě napravit. V jejích vstupech nechybí Raks Sharki či jiná egyptská klasika (ráda tančí na skladby Oum Kalthoum) a Drum Solo na závěr. Je u ní zvykem, že své bubnové sólo okoření něčím zajímavým: tančí například na darbuce nebo se šavlí na hlavě! Kromě těchto vstupů ráda experimentuje s dalšími styly jako je perský tanec nebo indický tanec. U Jilliny je známo, že její srdcovou záležitostí je i Khaleegy a to nejen ve formě tradiční, ale také moderní – často zapojuje khaleegy pasáž do bubnového sóla a to pak vám běhá mráz po zádech :o)

Jillina získala mnoho ocenění od IAMED a Gaza Academy, které zahrnují ocenění jako: Nejlepší tanečnice moderního egyptského stylu, Nejlepší instruktážní video, Nejlepší taneční skupina nebo Tanečnice roku!

Kostýmy si Jillina často navrhuje sama za pomoci návrhářky Larisy. Je zajímavé sledovat, jak se Jillinina vizáž postupem času mění. Kdysi byly pro Jillinu typické „ruské“ čelenky (viz foto se Sahlala Dancers) a velmi výstřední kostýmy (např. s růžovými hady). Původně si Jillina potrpěla na bohatý účes plný velkých loken, postupem času vlasy nechala narovnané (od přírody má Jillina vlasy rovné). V dnešní době můžete na Jillině obdivovat překrásné a originální kostýmy a nádherné vlnité vlasy s drobnými lokýnkami.

Sestřih ze starších představení:

Novější videa najdete na DVD Solos from Monte Carlo. Zde je i jedno z nejkrásnějších vystoupení vůbec a to na skladbu Leylet Hob. Některá videa najdete i na youtube, ale zde musím upozornit, že video, kde tančí Jillina na Leylet Hob, má na youtube jednu vadu a to posunutý zvuk vůči videu. Pak to vypadá, že Jillina tančí mimo, ale je to opravdu posunutým zvukem. Zde je video nádherného bubnového sóla z turné Bellydance Superstars:

Jillina a výuka

Semináře jsou s Jillinou vždy zážitek. Nejenže má vždy připravenu krásnou choreografii, ale celkově má seminář připravený zcela precizně. Většinou začíná rozcvičkou v kruhu, kde dbá na stretching a správné protažení. Část semináře věnuje technice a dále pak tanečním kombinacím. Ty se většinou procvičují na různou hudbu egyptského popu. Jedna z kombinací je vždy věnována i improvizaci, kdy si můžete vyzkoušet zaimprovizovat na určitý taneční vzor. A poslední část je samozřejmě propojení všech kombinací do choreografie. Celou dobu Jillina pobíhá mezi účastnicemi a tančí s nimi. Někdy přiběhne a tančí zrcadlově přímo naproti vám, pak ještě na vás mrkne a v tu ránu zapomenete, co máte tančit :o) Jillina se pak usměje a utíká tančit k někomu jinému :o) Její semináře vřele doporučuji!!!

Velmi krásná jsou i výuková dvd, které Jillina na svých seminářích prodává (včetně těch v ČR). Mezi tato dvd patří výukové s choroegrafii Egyptian Pop, dále pak Drum Solo a tři výuková dvd se 3 různými pokročilostmi. Nově má i Jillina další nádherná dvd, viz tento trailer:

Jillina je překrásnou ženou, perfektní tanečnicí a zároveň výbornou lektorkou. Váží si všech lidí a sama své studentky nabádá k tomu, aby měly sebe i své tělo rády, nezapoměly se o něj starat a aby byly otevřené všem lidem, respektovaly je a přijímaly takové, jací jsou…

Budete-li mít možnost vidět Jillinu tančit nebo se zúčastnit jejího workshopu, neváhejte a nenechte se připravit o jedinečný zážitek!

Odkazy:

Jillina – oficiální stránky

Jillina – My Space

Bellydance Superstars

Sahlala Dancers – My Space

Let´s Dance Festival