Badriyah – international bellydancer, orientální břišní tanečnice, výuka a vystoupení » Články

Články

Mé články, reportáže, videoreportáže, rozhovory a křížovky s orientální tématikou naleznete na stránkách časopisu Orient Express. Všechny mé články naleznete také zde:

Legendární tanečnice

Medailonky nejslavnějších legendárních tanečnic egyptské taneční scény. NOVĚ: Shafiqa El Koptiya! Nyní navíc Tahia Carioca, Samia Gamal, Naima Akef a Nagwa Fouad, Badia Masabni.

Kdo jako první tančil na Oum Kalthoum?

Myslíte si, že první tančila na Oum Kalthoum Suhair Zaki? Nebo že se na skladby této legendární tanečnice tančilo až po její smrti? Tento článek uvádí na pravou míru dlouho zakořeněné fámy.

Baladi – 1. část

Baladi – 2. část

Oba články pojednávají o baladi – od tanečního stylu, přes strukturu, po kostýmy až po méně známé informace z hlediska příspěvku egyptského filmu.

Raqs Sharqi – 1. část

Raqs Sharqi – 2. část

Oba články pojednávají o struktuře raqs sharqi. Jsou zde vysvětleny jednotlivé části a rytmy. Nechybí ani hudební ukázky.

Portrét: Oum Kalthoum

Oum Kalthoum je snad nejznámější a nejuznávanější arabskou zpěvačkou. Většina tanečnic tančí na její překrásné skladby. Přečtěte si o jejím životě, podívejte se na ukázku z koncertu nebo se zaposlouchejte do jejích nejznámějších skladeb.

Krásy egyptského filmu

V egyptských filmech se objevovaly slavné tanečnice, které kromě svých tanečních vystoupení, měly ve filmu i svou vlastní roli. Pokusím se Vám přiblížit krásu těchto filmů a zaměřit se na některé skvosty egyptské kinematografie.

Egyptský folklór: Hagalla

Hagalla je jedním z nejkrásnějších folklórních tanců Egypta. Jak tanec vypadá v tradičním pojetí a jak byl ovlivněn úpravou pro velká pódia se dozvíte v tomto článku.

Bellydance Evolution aneb pohled zevnitř

V roce 2010 jsem měla možnost se zúčastnit Bellydance Evolution – mezinárodního projektu vedeného světoznámou tanečnicí Jillinou. Své zážitky popisuji v tomto článku (nechybí video ukázka ze show v Maďarsku a rozhovory s hlavními hvězdami).

Překlady nejznámějších skladeb pro orientální tanec

Při tanci je velmi důležité znát i text skladby, na kterou tančíme. Zde můžete najít překlady nejznámějších skladeb, které budu průběžně rozšiřovat o další.

Nour – světlo mezi káhirskými tanečnicemi

Nour je jedna z největších hvězd káhirské taneční scény. Nejen že je vynikajicí tanečnicí, perfektní lektorkou, ale také svým životem inspiruje mnoho tanečnic. Článek o všem, co chcete o Nour vědět.

Hudební nástroje arabské hudby

Článek je věnovan typickým arabským nástrojům, které se vyskytují jak ve folklórní, tak v klasické egyptské hudbě. Nechybí hudební ukázky jednotlivých nástrojů hrajících sólově i v orchestru.

Saida – taneční živel

Článek o jedné z nejznámějších tanečnic světa, která udává styl orientálního tance Jižní Americe! Taneční začátky Saidy, důležité a významné události v jejím tanečním životě.

Skladby, které zná každá tanečnice

Alf Leyla Wa Leyla, Tahtil Shibbak, Leylet Hob… nejznámější skladby a jejich nejslavnější interpretace!

Trénujme doma bez ztráty času!

Nemáte čas doma trénovat? Nevadí! V tomto článku se dozvíte zajímave rady jak skloubit domácí práce s procvičováním základních i pokročilých prvků orientálního tance.

Historie a vývoj Raks Sharki v Egyptě

Začátky Raks Sharki – od tanečních legend (Samia Gamal, Tahia Carioca) přes tanceční scénu šedesátých let (Nagwa Fouad, Suhair Zaki) až po nynější taneční situaci v Káhiře (Nour, Asmahan, Dina..).

Jillina – hvězda tanečního nebe

Článek o Jillině, jedné z nejvýznamnějších tanečnic světa, jejich tanečních začátcích, projektech a současném tanečním životě.