Badriyah – international bellydancer, orientální břišní tanečnice, výuka a vystoupení » Saida – taneční živel

Saida – taneční živel

Saida je jedinečná v mnoha ohledech. Vytvořila taneční styl, který je na jednu stranu velice elegantní a ladný, na druhou stranu je energický, až vám běhá mráz po zádech. Ovlivnila snad včechny tanečnice z Jižní Ameriky a vytvořila monstrózní taneční show, která nám může tak trochu připomínat spartakiádu. Je hlavní tanečnicí vystupující s Mariem Kirlisem – jedním z největších současných skladatelů arabské klasické hudby. Každopádně za její kariérou stojí spousta let tance a dřiny. Pojďme se společně podívat na Saidiny taneční začátky, úspěchy a nejvýznamnější události a projekty v jejím současném tanečním životě.

Přestože se Veroníca Helou, jak se Saida jmenuje svým pravým jménem, narodila v Argentině, ma své kořeny v Sýrii, ze které pocházejí její rodiče. Už odmalička ráda tančila a během svých středoškolských a vysokoškolských studií (kde studovala analytiku reklamní komunikace) se věnovala také klasickému tanci pod vedením znamých učitelů jako je Olga Ferri nebo Enrique Lomi. O orientální tanec, ať už v klasické nebo folklórní podobě, se začala zajímat od roku 1991 a rovnou pod vedením tanečního mistra, kterým nebyl nikdo jiný něž Amir Thaleb. Vzhledem k jejímu talentu se stala nejen členkou prestižní taneční skupiny, kterou Amir Thaleb vedl, ale po čase se stala i její sólistkou. Během celé své kariéry tančila na velmi prestižních show, v luxusních hotelích i restauracích, v televizních programech nebo na důležitých kulturních akcích.

Taneční škola

V roce 1994 založila Saida svou vlastní taneční akademii, která v součastnosti čítá okolo 700 studentek! Výuka zde probíhá hned na několika levelech, od základního výukového programu pro večejnost až po tréninkový program pro profesionální tanečnice. Stačí se podívat na několik videí tanečnic z Jižní Ameriky, které u nás nejsou tak známé, a hned na první pohled rozpoznáte, že tančí Saidin styl. Ale ve většině případů je to jen kopírování pohybů, někdy se vám může také zdát, že se jedná spíš o ukázku toho, jaké krkolomné kombinace tanečnice dokáží zatančit a v jakém ďábelském tempu je provedou. Kdežto u Saidiného tance se stále zachovává to nejdůležitější, co snad na tanci je, a to předávání emocí. Stačí se podívat na toto video, které není sice kvalitně natočené, ale emoce z toho jen srší!

Po roce 2000 rozšířila Saida svou výuku i mimo mateřskou zemi, vyučovala semináře v USA, Mexiku, Peru, Brazílii nebo Španělsku. V dnešní době jezdí Saida i do Evropy a brzy se snad objeví i u nás.

Bellydance Ballet Rakkasah

Saida není žádný troškař! Když už, tak pořádně! O tom svědčí i její taneční skupina, kterou založila v roce 2001. Počet hlavních tanečnic je sedmnáct, mezi tyto tanečnice patří i třeba výborná Ambar. Ale ve svých show, které pravidelně Saida pořádá v Buenos Aires vystupuje rozšířená skupina, která čítá až kolem padesáti členek!!! Všechny show se odehrávají na obrovském pódiu, takže většina choreografií je založena na všelijakých výměnách a efektních prvcích. Ale když se zaměříte na samotný tanec jednotlivých tanečnic, tak se nepřestanete divit, protože každá z nich je opravdu výborná tanečnice! Saida si své členky pečlivě vybírá a samozřejmě i trénuje. Vzhledem k tomu, že většina jihoamerických tanečnic vychází ze Saidiny školy, nelze se divit tomu, že je jejich taneční styl tak podobný.

Osobně velice oceňuji na Saidiných skupinových vystoupeních, že nezapomíná na překrásný egyptský folklór. Takže nejen že můžete vidět oblíbené saidi, ale také můžete obdivovat krásné choreografie hagally nebo fellahi v roztomilých, barevných kostýmech. Prostě krása!

Zde je ukázka ze show Glam, skupinové vystoupení na bubny:

Mario Kirlis a Saida – nerozlučitelná dvojice

Kromě svého turné s taneční skupinou se Saida věnuje i show, které pořádá uznávaný hudebník Mario Kirlis se svým orchestrem. Společně cestují po Jižní Americe, kde předvádějí ojedinělé a krásné show. Saida  nejenže vystupuje především s orchestrem Maria Kirlise, ale také se vzájemně podporují i jiných oblastech. Mario totiž produkuje vlastní hudbu a na obálkách jeho cd můžete často spatřit usmívající se Saidu. Jejich spolupráce však pokročila i dále, kdy v roce 2005 vydali společně dvě instruktážní dvd. Hudba Maria Kirlise se tak rozšířila i dále do světa a upřímně -  je opravdu krásná a mnoho tanečnic nejen v Evropě na ni pravidelně tančí. Saidu v roce 2007 čekalo ještě další důležité turné s Mariem Kirlisem – a to v Jižní Korei, kde nejenže vystupovala, ale také vyučovala šest seminářů. Zde je ukázka Saidiného tance s orchestrem Maria Kirlise:

Spolupráce s Bellydance Superstars

V roce 2004 se Saidě ozval světoznámý producent Miles Copeland, který je otcem Bellydance Superstars. Prvně byla jejich spolupráce především v rámci turné Bellydance Superstars s jejich show po státech USA. O rok později byla Saida přizvána k natáčení dvd Bellydance Superstars: Solos from Monte Carlo, na kterém Saida tančí nezapomenutelné baladi, které sice moc s tradičním baladi nemá co dělat, ale je překrásné. Kromě tohoto vstupu si Saida zatančila i folklór – Saidi, ve kterém můžete obdivovat její dokonalou a vypracovanou techniku s holí.

Spolupráce však pokračovala ještě dále. Saida totiž natočila společně s tanečnicemi Boženkou, Soniou a Amar Gamal instruktážní dvd pro začátečníky. Dvd je moc hezky provedené, ale osobně jsem čekala ještě nějaké zajímavé bonusy v podobě živých vystoupení, které bohužel chybí. Každopádně se na dvd sešly čtyři tanečnice, jejichž taneční styl je odlišný, takže si člověk může vybrat, co se mu z každého stylu líbí.

Taneční styl Saidy

Saida se samozřejmě účastnila i dalších významných akcí, jako je Bellyrium nebo show pořádané Nour v Moskvě. Každopádně, což je důležité pro každou tanečnici, Saida se neustále vyvíjí. Její taneční styl je hodně okořeněn chutí Jižní Ameriky a je stejně tak barevný. V jednu chvíli tančí Saida se závojem a máte pocit, že nic ladnějšího na světě neexistuje. Pak v dalším vstupu přiskotačí jako malý čertík a začne tančit naprosto perfektně propracované bubnové sólo, ve kterém, stejně tak jako i v egyptské klasice, používá efektní prvky s vlasy a různé záklony a nejtěžší možné otočky. Celou dobu, přestože tančí ty technicky nejtěžší prvky, se vesele usmívá a vypadá, jako by si jen tak tančila bez nějaké námahy. A co já považuji za nejdůležitější je, že její vystoupení nejsou založená na technice, ale především na emocích a měnících se náladách, které dokonalá technika perfektně podtrhuje. Výstižné je toto video, není co dodat, bubnové sólo v podání Saidy:

Zdroje: Saida – oficiální stránky