Badriyah – international bellydancer, orientální břišní tanečnice, výuka a vystoupení » Skladby, které zná každá tanečnice

Skladby, které zná každá tanečnice

Chcete jít na seminář a hned na letáčku se dozvíte, že se budete učit choreografii na skladbu Leylet Hob… Co to je? Měly byste to znát? Existuje mnoho krásných klasických egyptských skladeb, které by měla tanečnice znát. Ať už jsou to skladby stvořené přímo pro tanečnice (Nagwa, Sahra,…) nebo se jedná o milostné balady (od zpěvaček jako Umm Kathoum…) Tento článek je zaměřen na ty nejznámější skladby, jejich slavné interpretace, nejznámější nahrávky atd.

Alf Leyla Wa Leyla

Jedna z nejkrásnějších skladeb a také nejznámějších milostných balad od Umm Kalthoum. Na tuto skladbu tančila snad každá tanečnice. Jillina vydala výukové dvd (Level 1), na kterém přímo vyučuje choreografii na tuto skladbu. Nejčastěji ji uslyšíte v orchestrální verzi. Jedna z nejlepších nahrávek pochází od Cairo Orchestra. Samotřejmě existují i různé remixy, kde se téměř jedná o house hudbu.Ve skladbě se střídá několik částí, nechybí samozřejmě krásné taqsim pasáže a gradace, která je pro milostné balady Umm Kalthoum typická. Skladbu jsem slyšela v několika podáních a osobně se musím přiklonit spíše k pomalejším verzím, protože v těch rychlejší se většinou vytratí veškerá dramatičnost této skladby.

Mezi nejznámější interpretace patří Jillinina na výukovém dvd, Saidina interpretace, při orchestru Maria Kirlise a nebo  Pro ukázku přikládám video Azizy, souhrn dalších krásných interpretací naleznete zde.

Enta Omri

Další krásnou skladbou, kterou můžete slyšet v mnoha verzích je Enta Omri. Existují samozřejmě různé remixy (oblíbený je opět hodně moderní remix – viz dále). Výborné nahrávky pocházejí od Cairo Orchestra a nebo od Hossama Ramzyho (na jednom z jeho cd je i skvělá zpívaná verze). Originálně je skladba opět od Umm Kalthoum. Podle mě jedno z nějkrásnějších provedení této skladby je následující video. Další zajímavé pojetí (především skupinové) naleznete zde.

Tahtil Shibbak

Tahtil Shibbak – nádherné zpívané baladi, se prvně objevilo v podání legendární tanečnice Tahii Carioki. Avšak nejznámější podání je verze zpívaná Fatme Serhan – královnou baladi. Není snad žádná slavná tanečnice, která by někdy na tuto skladbu netančila. Zde dávám pro ukázku Taht El Shibbak v podání Diny! Další velmi zajímavá podání naleznete zde (Jillina, Fifi Abdo, Tahia Carioca).

Leylet Hob

Leylet Hob, jedna z nejkrásnějších skladeb vůbec… Nejstarší video s touto nádhernou skladbou můžete vidět se Suhair Zaki (zde je odkaz). Ale podle mě je nejkrásnější interpretací tanec Jilliny na dvd Solos from Monte Carlo. Toto video je i na youtube, ale bohužel je špatně posunutý zvuk vůči obrazu, proto to vypadá, že Jillina tančí zpožděně. Ale i tak je tanec krásný a video zde vkládám pro ukázku. Známá je i španělsko-arabská verze, kterou tančí Amar Gamal s Kaeshi na dvd BDSS, Live in Paris. Co se týče nahrávky samotné, je velmi těžké sehnat nějakou obstojnou. Nejčastěji narazíte na nahrávku Cairo Orchestra, ve které se používají dětinské zvuky syntetizátoru, které žbluňkají do jinak krásné náhrávky orchestru. Další verzí je nahrávka Andaleus Orchestra, která je na můj vkus zase moc rychlá :o) Znám ještě jednu nahrávku, ta je dokonalá, ale chybí ji závěrečná část, kdy se opakuje refrén, který by skladbě dodal větší gradaci… Každopádně posuďte sami, jak krásná tato skladba je. Další videa s tancem na Leylet Hob naleznete zde.

Ana Fintizarak

Nádherná skladba, která se vyskytuje v repertoáru známých tanečnic. Stejně tak jako téměř všechny překrásné milostné balady pochází od Umm Kalthoum. Jedna z výborných nahrávek pochází od Cairo Orchestra, kterou můžete nalézt na všemožných kompilacích. Nádherné provedení je na přiloženém videu od tanečnice Nour (zpěvem ji doprovází její mažel Yasser Al Souvery). Další zajímavá provední naleznete zde.

Shik Shak Shok

Nádherné zpívané baladi, ve kterém se zpívá: „Miláčku, přestaň poslouchat rock a pusť si baladi!“ První část je hodně veselá a poté začíná klasické akordeonové baladi. Mezi nejznámější interpretace patří rozhodně tanec Suhair Zaki ve filmu. Krásný tanec na Shik Shak Shik je v podání Leily z Ukrajiny, která vyhrála mnoho soutěží v orientální tanci (World Bellydance Championship). Docela exotickou interpretaci můžete vidět u pompézní Marii Shashkové. Více zde.

Daret Al Ayam

Opět nádherná skladba z tvorby legendární Umm Kalthoum. Můžete ji nalézt v mnoha verzích, znám šesti minutové i patnácti minutové verze, záleží na úpravě. Jedná se o skladbu se třemi částmi. Velmi často ji ale uslyšíte v podání první + třetí části.  Jedná se tedy o krásnou klasiku, kterou tančila nejedna známá tanečnice. Pro ukázku přikládám video tanečnice Orit. Další překrásné podání nalezente zde (Jillina a další).

Habibi Ya Eini

Velmi známá skladba, kterou můžete slyšet hned v mnoha podobách. Mezi ty nejznámější patří verze zpívaná Mayou Yazbeck. Nově se Habibi Ya Eini objevila v moderním podání zpěvačky Nourhann (viz ukázka – Ansuya). Habibi Ya Eini znám také v podobě arabsko-španělského mixu: Habibi Ya Eini/Lolai. Zde už Ansuya:

Tamr Henna

Krásná skladba, kterou můžete jako původní vidět ve filmu s Naimou Akef. Často se skladba vyskytuje v repertoáru tanečnic v arabských restauracích. Moc hezký tanec na Tamr Hennu můžete vidět zde – tanečnice Sandra:

Aziza

Když se řekne Aziza, asi se vám většinou vybaví americká tanečnice Aziza. Ale jedná se opět o klasickou skladbu, kterou můžete slyšet v mnoha podání. Jedna z nejlepších verzí je od Hossama Ramzyho nebo Cairo Orchestra. Původně na Azizu tančila úžasná Naima Akef, zde je ukázka:

Baed Anak

Přenádherná milostná balada od Umm Kalthoum, která je často vrcholem vystoupení tanečnice. Mohli jste ji vidět v podání Beaty Cifuentes na show Talisman, kde tančila v překrásných bílých šatech. Zde je tanec Randy Kamel na tuto překrásnou skladbu. A musíte sami uznat, že Randa interpretovala tuto skladbu naprosto skvěle!

Zeina

Zeina… nádherná zpívaná klasická skladba. Můžete ji vidět hned v podání dvou legendárních hvězd: Samii Gamal a Zinat Elwi. Skladbu můžete nalézt buď přímo samotnou a nebo v rozšířené verzi jako Samias Dance, kde je Zeina součástí téměř 20-ti minutové skladby. Samia Gamal a Zeina: