Badriyah – international bellydancer, orientální břišní tanečnice, výuka a vystoupení » Naima Akef

Naima Akef

Naima Akef se narodila 7. října 1929 v městě Tanta. Nemohla se narodit do lepšího prostředí, než ve kterém opravdu vyrůstala. Její dědeček Ismail Akef, který byl učitelem gymnastiky a trenérem v Egyptské Policejní Akademii, založil po svém odchodu do důchodu cirkus s názvem Akef Cirkus. Každý člen v rodině se podílel ať už na samotném vystupování nebo jeho přípravě. Samozřejmě i talentovaná Naima měla své vystoupení a tak se mohla vzdělávat hned v několika odvětvích. Nejenže tančila, ale také prováděla akrobacii nebo zpívala.

V době, kdy se rodiče Naimy rozvedli, si tato všestraná mladičká umělkyně vytvořila vlastní akrobaticko – komediální číslo, se kterým vystupovala v mnoha klubech v Káhiře. Ale pak přišla nabídka od Badii Masabni, aby vystupovala i ve slavném Casino Opera. Naima samozřejmě neváhala a nabídku přijala. Její talent byl nepřehlednutelný, proto také ihned zazářila a stala se nejoblíbenější tanečnicí Badii Masabni v té době. Jenže to se nelíbilo ostatním tanečnicím ze skupiny, ve které byla Naima sólistkou, a tak se jednou spojily, Naimu napadly a chtěly ji zbít. Ta se však díky své síle a hbytosti ubránila a nejen to! Ještě jim dala ona na frak! Kdo jinému jámu kopá… Jenže incident se  bohužel nemohl obejít bez následků, které ale odnesla Naima. Přeci jenom tanečnice ze skupiny byly pro Badiu podstatnou částí vynosů, a tak byla Naima propuštěna. Teď už víme, že to byl jeden z důležitých okamžiků v její kariéře. Dostala totiž poté místo v Kit Kat klubu, kde byla seznámena s člověkem, který ovlivnil nejen její pracovní život, ale také ten osobní.

Tím člověkem byl Hessein Fawzy, režisér, který rozpoznal v Naimě nejen talentovanou tanečnici, ale také herečku a zpěvačku. Obsadil ji do hlavní role filmu El Eish Wel Malh, který se stal velkým hitem a tak uvedl Naimu do filmového průmyslu. Zde je sestřih jejich nejkrásnějších filmových vystoupení (často hrála na činelky a v oblibě měla cinkání rolničkama upevněnýma na kotníku):

Poté následoval jeden úspěšný film za druhým. Zatančila si dokonce s Dr. Mahmoudem Redou a společně s režisérem Fawzym natočila více než patnáct filmů. Jejich vzájemné sympatie však byly více než pracovní a po krátkém čase se také vzali. Jejich manželství bylo bezdětné a po devíti letech bohužel skončilo. Naima byla ale i po druhé vdaná. Vzala si po pár letech od rozvodu svého účetního, kterému porodila svého jediného syna.

Naima se také přidala k jedné z prvních folklórních skupin, Lail Ya Ayn Group, a zasloužila se tak velkou měrou o jejich úspěch. V roce 1957 se zúčastnila Youth Festivalu v Moskvě, kde získala první místo za nejlepší folklórní tanečnici. Dodnes existuje fotografie znázorňující tento významný moment, je vystavena na zdech Bolšojské divadelní síně slávy. Samotná Naima se pečlivě starala o své tělo a dbala na svůj trénink i trénink tanečníků, kteří ji doprovázeli. Experti na taneční umění egyptského stylu považují Naimu za tanečnici, která se nenechala příliš ovlivnit tancem svých kolegyň. Vytvořila svůj vlastní unikátní styl, ve kterém se odrazil její cit pro taneční interpretaci egyptské hudby. Je však také známá pro její velký respekt ke svým učitelům, kterých si velmi vážila.

Na předchozím barevném obrázku můžete vidět přebal k filmu Al Nimr z roku 1952. Zde je i ukázka, ve které Naima tančí a zpívá na legendární skladbu Hobbak Ala Feyn se zpěvákem jménem Mohamed Abd El Moteleb:

Svou taneční kariéru ukončila v roce 1964, kdy se začala věnovat svému jedinému, čerstvě narozenému synu. Bohužel krátce poté vážně onemocněla a do dvou let zemřela na rakovinu. Bylo ji pouze 37 let…

Naimu znali všichni v té době jako velmi kamarádskou a milou ženu, která byla vždy ochotna pomoci jak svým blízkým přátelům, tak i třeba lidem z filmového štábu. Nikdy nebyla sobecká a vždy se snažila podporovat ostatní tanečnice. S Naimou se váže i známý příběh. V jednom z natáčecích dní, po úmorném dopoledním natáčení, kdy byla krátká přestávka na oběd, si Naima všimla, že jedna tanečnice z komparzu má problém s akrobatickým číslem, které se mělo natáčet hned po přestávce. Místo toho, aby si Naima dala přestávku a najedla se, zašla za tanečnicí, ukázala a vysvětlila jí několikrát onu problémovou část krok po kroku, dokud se to tanečnici nepovedlo. Celý štáb byl ohromen, protože se nejednalo o ledajaké jednoduché akrobatické číslo a Naima, v té době už hvězda, byla natolik dobrosrdečná, že byla ochotna se vzdát svého obědu proto, aby utrápené tanečnici pomohla. Však se stačí podívat na její krásné taneční videa, abyste sami uznali, že se jednalo o krásnou avyjímečnou ženu…

Zdroje:

www.hossamramzy.com

www.serpentine.org

www.belly-dance.org

www.youtube.com